1. csoport

DUE Médiatábor 2011 - fenntartható fejlődés "kreatív nap" 1. csoport

készítette:

Bárkányi Dominik
Hrabovszki Róbert
Illés Brigitta
Juhász Bálint
Nagy Kátya
Krár Edina
Krusóczki Bence
Trombitás Péter

Címkék

2011.07.13. 17:17 foriti

Életadó-vevő energia

Az energia szó hallatán a legtöbbünknek szél-, víz-, naperőművek, megújuló energiaforrások jutnak eszünkbe. Nem gondolunk az általános megfogalmazásokra, a dolog száraz részére, esetleg az ember alapvető létezésére.

Az energia egy állapotjelző. Változtatásra való képességet, pillanatnyi állapotokat fejez ki. A kifejezés a görög „ενεργεια”, azaz munka szóból ered, de volt, hogy „isteni tett”-ként vagy az Arisztotelészi megfogalmazás szerint „művelet”-ként használták.
Talán mindannyian ismerjük az energia legalapvetőbb formáit, s hogy ezeket az energiaformákat négy fizikai kölcsönhatásra tudjuk visszavezetni.
A folyók gravitációs energiáját a vízerőművek alakítják át, mely az ún. generátorokban elektromos energiává alakul. Ma már az emberiség számára nélkülözhetetlen az elektromos energia, gondoljunk csak az áramellátásra.

Az elektromágneses energia talán a legsokoldalúbb, legérdekesebb energiafajta. Ennek köszönhetjük a Földünket körülvevő, káros sugaraktól megvédő elektromágneses mezőt, valamint ez működteti és hajtja gépeinket és elektronikus rendszereinket. A földi magas hőmérsékletet a radioaktív energiák tartják fenn, ezt nevezzük gyenge magerőnek. Az atommagokat az erős kölcsönhatás tartja össze, gondolhatunk itt például a Nap magfúziós folyamataira.

Bolygónk egy alapvető energiaforrás, de vajon mi tartja életben az embert? Mégis mennyi energia kell a fennmaradáshoz?

Az energia mértékegysége a kilojoule, vagy köznyelvi nevén ismert kalória.
Egy átlagos normál magasságú és testsúlyú embernek naponta kb. 3000 kalóriára van szüksége.  Ezt a legegyszerűbb módon energia-bevitellel, táplálékkal biztosítja. Ha nem elegendő az energia-bevitel, az ember nem képes mozogni, gondolkodni, egyszóval létezni.
Léteznek azonban szélsőséges határértékek.  Egyes országokban az átlagos igényekhez képest jóval kevesebb energiakészlettel rendelkeznek, mégis - bár borzasztó körülmények között - van még élet. Máshol a gyakori szívrohamok, betegségek, halálozások oka éppen ennek az ellenkezője. Ezeknek több oka lehet. A túlzott gyorsétel és energiaital fogyasztás megbosszulhatja önmagát. Jelenleg több ébren töltött percet ajándékoznak nekünk az energiaitalok, de a túlpörgött életstílus értékes éveket vehet el tőlünk.

Kétség kívül a világ legcsodálatosabb lénye az ember, de valljuk be, az éltető energiaforrásaink sajnos végesek, s ezek a problémák talán túl későn kerülhetnek megoldásra. Érdemes elgondolkozni azon, vajon az emberi faj túlzott mohósága, telhetetlensége lesz-e annak végzete…


Krár Edina

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://due2011-1.blog.hu/api/trackback/id/tr433063694

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása